Vprašanja - Zemljiška knjiga



Ali obstaja možnost priposestvovanja?

VPRAŠANJE:

Večstanovanjska hiša je bila zgrajena leta 1976. Iz gradbenega dovoljenja je razvidno, na katere parcele se nanaša. Pri vpisu v zemljiško knjigo smo ugotovili, da je parkirišče, zgrajeno prav tako leta 1976, bilo že od začetka na delu parcele v zasebni lasti. Ta del parcele ni omenjen v gradbenem dovoljenju. 28 let smo to parkirišče uporabljali kot svoje. Od drugega dela parcele je ločeno z ograjo. Zanima me, ali smo v teh letih zemljišče priposestvovali (28 let uporabe v dobri veri, da pripada hiši) in kako izpeljati postopek?

((marija))


ODGOVOR:

 

Priposestvovanje je oblika pridobitve lastninske pravice. Zakon določa, da dobroverni posestnik napremičnine, na kateri ima nekdo drug lastninsko pravico pridobi lastninsko pravico na njej s priposestvovanjem po preteku 20 let. Priposestvovanlna doba prične teči tisti dan, ko je posestnik dobil stvar v posest, konča pa se z iztekom zadnjega dne zahtevanega obdobja. V priposestvovalno dobo se všteva tudi čas, ko so predniki sedanjega posestnika imeli stvar v posesti kot dobroverni posestniki. Če pa so njegovi predniki vedeli, da imajo v posesti tujo stvar, potem priposestvovalna doba prične teči z dnem pridobitve pravice (npr. dedovanje).

V bistvu gre torej pri priposestvovanju za zmago dejanskega nad pravom, pri čemer morajo biti izpolnjeni določeni pogoji:

  • dobrovernost: lastninsko pravico lahko priposestvuje samo dobroverni posestnik. To pomeni, da posestnik ne ve in ne more vedeti, da stvar, ki jo ima v posesti ni njegova.
  • potek priposestvovalne dobe: dobroverni posestnik priposestvuje nepremičnino v 20 letih
  • posest: nepremičnina mora biti v posesti ves čas priposestvovalne dobe (lahko je tudi posredna – npr. nepremičnina dana nekomu v najem).

 

Menimo, da izponjujete pogoje za priposestvovanje, zato postopek za ugotovitev priposestvanja sprožite čim prej. S tem bo sodišče po uradni dolžnosti naredilo plombo v Zemljiško knjigo, da o tem teče postopek.

 

Poglejte si še:

-         Plomba

 

 

Začetek postopka za vpis v zemljiško knjigo boste morali pričeti vi, sodišče pa lahko po lastni presoji razpiše obravnavo, na katere povabi vse morebitne prizadete osebe – dediče tega zemljišča. Ker tukaj ne gre za nek pravni posel (npr. prodajno pogodbo, s katero je razvidno kdo je bil prenesel lastnino na koga) boste morali prenos lastnine dokazovati drugače - s pričami. Postopek pričnete tako, da na pristojnem sodišču (kjer je zemljišče) oddate predpisan obrazec za svojo zahtevo. Sodna taksa za vpis v zemljiško knjigo znaša 17.000 SIT.

 

Poglejte si tudi:

-         Vknjižba v Zemljiško knjigo

23.06.2004 (SLONEP)


Odgovori s pravnega področja so vezani na datum odgovora, zato vam svetujemo, da preverite ali ni morda do današnjega dne prišlo do sprememb v zakonu. Za zanesljivo rešitev vašega vprašanja priporočamo posvet z odvetnikom.
Odgovori na pravna vprašanja služijo zgolj za splošno orientacijo v podanem primeru. Zaradi sodne prakse in specifičnosti posameznega primera ne morejo služiti za splošno reševanje pravnih težav.
Uporaba podatkov je dovoljena izključno v zasebne namene in na lastno odgovornost - glej Pravno pojasnilo.

Vsakršno kopiranje in javno objavljanje vsebin, brez poprejšnjega soglasja družbe Internet Media d.o.o., je prepovedano in v nasprotju z zakonom o intelektualni lastnini!

Odgovori na vprašanja so last podjetja Internet Media d.o.o., razen v primerih, kadar je navedeno drugače.

Dodaj v:
PImenik ponudnikov AAKCIJE
KSLONEP katalog