Gozd
Živimo v deželi gozdov. Gozd prekriva dobrih 60 % Slovenije, kar jo uvršča med najbolj gozdnate države na svetu. Gozd je zanimiv in za marsikoga skrivnosten prostor. Ljudje so imeli v preteklosti strah pred gozdom in še danes marsikdo s tesnobo v srcu zaide vanj. Vendar je gozd okolje, ki se nam ga ni treba bati.
Gozd je v preteklosti imel za človeka velik pomen. Zagotavljal je gradbeni material, kurivo za kuhanje hrane in ogrevanje, hrano v obliki gozdnih sadežev in divjačine in zavetje v času vojn. Današnji gozdovi so ohranili vse te vloge in še kopico drugih, ki smo jih spoznali šele v zadnjih nekaj stoletjih. Gozdovi so veliki hranilniki vode, ki preprečujejo, da bi voda po dežju prehitro odtekla v morje. Razgrajujejo ogljikov dioksid na kisik, ki ga sprostijo v ozračje in ogljik, ki ga vežejo v les. Zaradi tega so ponor ogljikovega dioksida in zavirajo razvoj tople grede. Gozdovi preprečuje spiranje in plazenje zemlje in v gričevnatem ter hribovitem svetu ščitijo vasi in prometnice pred plazovi. So prostor za sprostitev in spoznavanje narave: rastlin in živali.
Ker opravljajo gozdovi vse zgoraj naštete naloge in še kopico drugih, moramo z njimi pravilno ravnati. Pravilno gospodarjenje zagotavlja zdrave in lepe gozdove, ki služijo svojemu namenu obenem pa so življenjski prostor za številne živali in rastline.