Laminat
Laminatni pod oziroma laminat je relativno nova umetna talna obloga, ki je po videzu in sestavi zelo podobna parketu. Odlikuje se po hitri in poceni montaži, ugodni ceni ter enostavnemu vzdrževanju. Zelo je odporen in neobčutljiv na težo pohištva, udarce, kemikalije.
Laminat ima poleg tega še mnogo drugih prednosti:
- enostavno polaganje;
- enostavno čiščenje;
- primeren je za talno gretje;
- odporen je na vlago;
- težko gorljiv;
- odpornost na svetlobo;
- odporen na cigaretne ogorke.
Čeprav je laminat zelo odporen, ga ob večjih poškodbah ne moremo zbrusiti kot parket, temveč moramo poškodovan panel zamenjati z novo.
Prav tako kot parket je tudi laminat sestavljen iz treh plasti:
- spodnje (ima funkcijo hidroizolacije in je namenjen pritrjevanju);
- srednje (sestavljena je iz lesnih vlaken);
- vrhnje plasti (iz papirne kaše in umetnih smol).
Izdelava laminata poteka tako, da te tri plasti pri visoki temperaturi in pritisku stisnejo v eno ploščo.
Polaganje laminata
Laminat lahko polagamo sami, lahko pa to delo prepustimo strokovnjakom. Pred začetkom polaganja moramo pripraviti podlago, ki mora biti suha, čista in trdna. Stare talne obloge ni treba predhodno odstraniti, če le-ta ni preveč poškodovana. Vratna krila moramo ustrezno porezati, glede na debelino laminata, od stene pa moramo navadno pustiti najmanj 12 mm dilatacijskega razmika. Laminatne deske imajo na eni strani utor na drugi pa pero, ki se prilaga v utor. Tehnika polaganja je odvisna od vrste laminata in proizvajalčevih navodil.
Vzdrževanje laminata ni potrebno, čistimo pa ga lahko z metlo, sesalnikom ali vlažno krpo. Če bomo za laminat lepo skrbeli nam naj bi služil približno 10 do 15 let.