Vprašanja - Življenjski zapleti



Izročilna ali darilna pogodba?

VPRAŠANJE:

Teta bi mi rada na podlagi darilne ali izročilne pogodbe dala v last travnik. Zanima me, katero pogodbo bi bilo potrebno skleniti, da ne bi kdaj njeni otroci od mene zahtevali nujnega deleža . Prav tako me zanima kakšen je davek na eno ali drugo pogodbo.

(suzzika)


ODGOVOR:

Lahko bi s teto sklenili pogodbo o razdelitvi in izročitvi premoženja, vendar bi bila le-ta nična, saj se lahko sklepa le med bodočim zapustnikom in njegovimi potomci ter partnerjem. Poglejte: Pogodba o razdelitvi in izročitvi premoženja

Če pa bi sklenili darilno pogodbo, se le-ta všteva v zapuščino.

Možno je, da vam teta v oporoki zapusti travnik. Njeni potomci imajo v takšnem primeru še vedno pravico do nujnega deleža. Tega se lahko izogne vaša teta tako, da jih izrecno v oporoki razdedini iz razlogov, ki jih taksativno našteva zakon o dedovanju.

Obstaja tudi možnost sklenitve pogodbe o dosmrtnem preživljanju.

Prilagamo še določbe obligacijske zakonika, ki urejajo pogodbo o dosmrtnem preživljanju, da si boste še natančneje ogledali vaše potencialne pravne možnosti.

557.čl

(1) S pogodbo o dosmrtnem preživljanju se pogodbenik (preživljalec) zaveže, da bo preživljal drugega pogodbenika ali koga drugega (preživljanca), drugi pogodbenik pa izjavi, da mu zapušča vse premoženje ali del premoženja, ki obsega nepremičnine in premičnine, ki so namenjene za rabo in uživanje nepremičnin, s tem da je njihova izročitev odložena do izročiteljeve smrti.
(2) Ta pogodba lahko obsega tudi druge premičnine preživljanca, ki pa morajo biti v pogodbi navedene.

(3) Za pogodbe o dosmrtnem preživljanju se štejejo tudi pogodbe, s katerimi se proti obljubi dediščine dogovori skupnost življenja ali skupnost premoženja, ali da bo en pogodbenik skrbel za drugega in ga varoval, mu obdeloval posestvo in po njegovi smrti oskrbel pogreb, ali kaj drugega v istem namenu.

558. člen

Pogodba o dosmrtnem preživljanju mora biti sestavljena v obliki notarskega zapisa.

Prepoved razpolaganja v korist preživljalca
559. člen

Preživljanec se lahko v korist preživljalca odpove razpolaganju s premoženjem, ki je predmet pogodbe o dosmrtnem preživljanju.

Odgovornost za dolgove
560. člen

Preživljalec po preživljančevi smrti ni odgovoren za njegove dolgove, pač pa se lahko določi v pogodbi, da bo o­n odgovoren za njegove obstoječe dolgove določenim upnikom.

Razveza pogodbe
561. člen

(1) Pogodbeni stranki lahko sporazumno razvežeta pogodbo o dosmrtnem preživljanju tudi potem, ko sta jo že začeli izpolnjevati.
(2) Če živita po pogodbi o dosmrtnem preživljanju pogodbenika skupaj, pa se njuno razmerje tako omaje, da postane skupno življenje neznosno, lahko vsaka stranka zahteva od sodišča, da se pogodba razveže.
(3) Vsaka stranka lahko zahteva, da se pogodba razveže, če druga stranka ne izpolnjuje svojih obveznosti.

Spremenjene razmere
562. člen

(1) Če se po sklenitvi pogodbe razmere tako spremenijo, da postane izpolnitev pogodbe znatno otežkočena, uredi sodišče na zahtevo ene ali druge stranke znova njuno razmerje ali pa ga razveže, upoštevajoč vse okoliščine.
(2) Sodišče lahko spremeni preživljančevo pravico v dosmrtno denarno rento, če to ustreza eni in drugi stranki.

Prenehanje pogodbe
563. člen

(1) Če umre preživljalec, preidejo njegove obveznosti na njegovega zakonca in na tiste potomce, posvojence ali njihove potomce, ki so poklicani k dedovanju, če ti v to privolijo.
(2) Če ti ne privolijo v nadaljevanje pogodbe o dosmrtnem preživljanju, se pogodba razveže in nimajo pravice zahtevati odškodnine za prejšnje preživljanje.
(3) Če zakonec, potomci, posvojenci ali potomci posvojenca ne morejo prevzeti pogodbenih obveznosti, imajo pravico zahtevati odškodnino od preživljanca.
(4) Sodišče določi to odškodnino po prostem preudarku, upoštevajoč pri tem premoženjske razmere preživljanca in tistih, ki so bili upravičeni do nadaljevanja pogodbe o dosmrtnem preživljanju.

Takšne pogodbe ne morete samostojno preklicati, pač pa je za to potrebno soglasje obeh strank. Če do težav ne bo prišlo, boste po smrti tete  postali lastnik nepremičnin in premičnin, za katere je bilo tako dogovorjeno. In kar je glavno – to premoženje ne bo postalo del zapuščine in se ne bo dedovalo, zato tudi ostali ne bodo mogli zahtevati nujnega deleža.

Pogodba o dosmrtnem preživljanju pa je tudi z davčnega vidika za vas najbolj ugodna.

Za pomoč lahko poprosite še odvetnika. Poglejte: Spisek odvetnikov

 

 

10.05.2004 (SLONEP)


Odgovori s pravnega področja so vezani na datum odgovora, zato vam svetujemo, da preverite ali ni morda do današnjega dne prišlo do sprememb v zakonu. Za zanesljivo rešitev vašega vprašanja priporočamo posvet z odvetnikom.
Odgovori na pravna vprašanja služijo zgolj za splošno orientacijo v podanem primeru. Zaradi sodne prakse in specifičnosti posameznega primera ne morejo služiti za splošno reševanje pravnih težav.
Uporaba podatkov je dovoljena izključno v zasebne namene in na lastno odgovornost - glej Pravno pojasnilo.

Vsakršno kopiranje in javno objavljanje vsebin, brez poprejšnjega soglasja družbe Internet Media d.o.o., je prepovedano in v nasprotju z zakonom o intelektualni lastnini!

Odgovori na vprašanja so last podjetja Internet Media d.o.o., razen v primerih, kadar je navedeno drugače.

Dodaj v:
PImenik ponudnikov AAKCIJE
KSLONEP katalog