Novice

novica

Popis nepremičnin - predstavitev, potek, pravice in dolžnosti

Objavljeno dne 01.12.2006

Danes, 1. decembra, se začenja popis nepremičnin, ki je že do sedaj dodobra razburkal javnost, saj je povezan z uvajanjem novega davka na nepremičnine. V nadaljevanju bomo predstavili nekaj splošnih dejstev o popisu, njegov potek in obveznosti ter pravice lastnikov.

Na splošno o popisu nepremičnin

Popis nepremičnin določa zakon o evidentiranju nepremičnin. Glavni namen popisa, kot ga javnosti predstavlja zakonodajalec, je vzpostavitev popolne nepremičninske evidence in poenostavitev vpisa nepremičnin v geodetske evidence in zemljiško knjigo. S tem se bodo poenostavili postopki pri prodaji in nakupu nepremičnin, povečala pa se bo tudi njihova varnost. Obenem se bo register prebivalstva dopolnil s podatki o stanovanjih, s čimer se bo poenostavila izvedba popisov prebivalstva in zagotovilo učinkovitejše ukrepanje ob naravnih in drugih nesrečah.

Terenski popis bo potekal od 1. decembra 2006 do 30. aprila 2007. V tem času bo popisanih preko 1,23 milijona stavb oz. 1,6 milijona delov stavb.

Popis izvaja Geodetska uprava RS, oz. njeni pooblaščeni popisovalci, ki bodo prejeli 1.650 SIT neto za vsako uro dela. Popisovalo se bo stavbe, stanovanja, nestanovanjske dele stavb, lastništvo in stanovalce.

Popis bo zaključen, ko bo Geodetska uprava obdelala podatke in jih evidentirala v register nepremičnin. Predvidoma naj bi to bilo do 17. decembra 2007, ko bodo izpolnjeni vsi pogoji za izvedbo obdavčitve nepremičnin. Geodetska uprava bo vse lastnike nepremičnin ob zaključku popisa obvestila in jim poslala podatek o njihovi nepremičnini, ki jih bodo morali preveriti in upravi sporočiti morebitne napake in pomanjkljivosti.

Kaj se bo popisovalo

Popisalo se bo vse stavbe in dele stavb, ki se uporabljajo za bivanje in nebivalne potrebe (stanovanja, vikendi, garaže, hiše, večstanovanjske stavbe, hlevi, cerkve, zidanice itd.). Deli stavb so označeni s svojimi številkami

Pri popisu se bo uporabljalo 5 različnih obrazcev, s katerimi se bo popisalo stavbe, stanovanja (stanovanjske dele), nestanovanjske dele (poslovne nepremičnine), lastništvo stavbe in stanovalce. Nekatere obrazce v primeru večstanovanjskih stavb bodo izpolnili upravniki na podlagi predhodnega dogovora.

Pri popisu se bo pri vseh treh kategorijah (stanovanja, nestanovanjske nepremičnine in stavbe) najprej preverilo osnovne podatke (naslov, leto izgradnje, upravnik, število stanovanj v stavbi, št. parcel itd). Za vsako posamezno kategorije pa še naslednje podrobne podatke.

Stavbe:

  • tip stavbe;
  • leto obnove strehe in fasade;
  • materiali nosilne konstrukcije (sten), prisotnost dvigala;
  • komunalni priključki in vrsta ogrevanja;
  • prisotnost priključka za kabelsko TV, prisotnost računalniškega omrežja;
  • za nestanovanjske dele pa še: način temeljenja, prisotnost priključkov na tehnološki plin, industrijski tok, komprimiran zrak in na posebno kanalizacijo ali čistilno napravo.

Stanovanja (hiše):

  • uporabna površina in neto tlorisna površina, površina za opravljanje drugih dejavnosti (če se opravljajo druge dejavnosti);
  • število prostorov in prisotnost kuhinje, kopalnice, stranišča in atrija;
  • prisotnost drugih prostorov in njihova neto površina (balkon, terasa, kurilnica, sušilnica itd.);
  • prisotnost parkirnih mest;
  • leto obnove oken in inštalacij;
  • prisotnost klimatske naprave.

Nestanovanjski del:

  • vrsta rabe (gostinska, pisarniška, kmetijska, verska itd.);
  • uporabna in neto tlorisna površina;
  • lega v stavbi, vhod;
  • leto obnove oken in inštalacij;
  • prisotnost parkirnih mest, izložbenega okna, atrija in klimatske naprave;
  • vrsta talnih in stenskih oblog, obdelava stropa in dodatna izolacija;
  • prostornina, svetla višina etaže, razdalja med nosilnimi elementi (le pri delih stavb za industrijsko in skladiščno rabo).

Poleg tega pa se bo popisalo vse podatke o lastnikih stavbe in o stanovalcih. Popisalo se bo le tiste stanovalce, ki so na naslovu stalno ali začasno prijavljeni.

Izvedba popisa

Popis bodo izvajali popisovalci na terenu, lahko pa ga opravi vsak lastnik sam (samopopis). Nekateri osnovni podatki o nepremičnini bodo v obrazce že vneseni.

Samopopis je mogoče izvesti na dva načina. Če poznamo identifikacijsko številko nepremičnine, lahko pokličemo v najbližjo pisarno geodetske uprave in se dogovorimo za prevzem popisnih obrazcev. Le te potem v miru izpolnimo in jih vrnemo geodetski pisarni. To moramo storiti v 15 dneh od prevzema obrazcev. Druga možnost je, da počakamo na popisovalca in se dogovorimo, da nam pusti popisne obrazce. Le te potem izpolnimo in v 15 dneh pošljemo najbližji pisarni geodetske uprave. V primeru večstanovanjske stavbe pa nas bo popisovalec obiskal in popisal le stalno in začasno prijavljene osebe.

Če se ne odločimo za samopopis, bo popis opravil popisovalec. Pri tem imajo popisovalci po zakonu pravico le dostopa do stav in delov stavb ter pravico vstopa v skupne dele stavb. To pomeni, da lahko popisovalci pridejo do vhoda stavbe, da se lahko gibljejo po prostorih, ki so v skupni lasti (hodniki v blokih, dvigala) in da lahko pridejo le do vrat stanovanja oz. hiše. V stanovanje ne smejo vstopiti, razen, če jih v stanovanje povabimo. Ko pride popisovalec do naših vrat, nam mora pokazati pisno pooblastilo Geodetske uprave, brez, da bi mi to zahtevali. Ker bo popis težko izvesti zunaj na hodniku ali pred vhodom, lahko povabimo popisovalca v stanovanje, vendar pa se ta ne sme prosto sprehajati po našem stanovanju, temveč nam le pomaga izpolniti obrazce oz. jih izpolnjuje po naših navodilih. Popisovalec ne sme samovoljno izpolnjevati obrazcev.

Popisovalci nas bodo obiskovali v popoldanskih urah ob vikendih in tudi v dopoldanskih urah. Med prazniki ne bodo popisovali.

Obveznosti in pravice lastnikov

Vsi lastniki so zakonsko zavezani, da sodelujejo pri popisu oz. morajo zagotoviti, da podatke namesto njih posreduje nekdo drug. Podatki, ki jih posredujejo, morajo biti resnični. Nesodelovanje pri popisu in posredovanje lažnih podatkov se kaznuje s kaznijo, ki znaša od 10.000 SIT do 300.000 SIT.

Popisovalci morajo spoštovati nedotakljivost lastnine, in ne smejo vstopiti v stanovanje brez našega povabila. Prav tako se ne smejo prosto sprehajati po stanovanju. Popisovalci so dolžni osebne podatke varovati kot uradno tajnost.

Več informacij

Geodetska uprava RS je vsem gospodinjstvom že poslala brošurice, v katerih je popis predstavljen, podrobno pa so razloženi tudi postopki za merjenje površine stanovanj. Podrobne informacije so na voljo tudi na posebni spletni strani in na brezplačni telefonski številki 080 2166.

SLONEP.net

Vir: SLONEP
Dodaj v:
  • RSS Novice
PImenik ponudnikov AAKCIJE
KSLONEP katalog