Prenova električnih inštalacij
Čeprav obnova električne napeljave iz gradbenega vidika ne predstavlja večjega gradbenega posega, ni nič manj pomembna. Izdelava dodatnih priključkov, na primer vtičnice, svetilke ter stikala in njihova zamenjava so videti preprosta opravila. Vseeno to delo raje prepustimo izobraženemu in izkušenemu elektroinštalaterju, saj lahko morebitna napaka povzroči hude posledice, tudi smrtne.
Pri stari napeljavi so najbolj problematični spoji (razdelilne doze, vtičnice, stikala,…). Poškodovani spoji so lahko vzrok za kratek stik. Večkrat, kot je bila napeljava dopolnjena in predelana, večja je verjetnost, da so spoji poškodovani. V tem primeru naj bo obnova temeljita.
Načeloma se napeljave v hiši, ki je mlajša od 20 let, ne menja. Seveda pa je odvisno, ali nam ustreza trenutni razpored vtičnic in stikal. V tem primeru dodamo manjkajoče elemente. Tudi, če je napeljava starejša od 30 let, ni nujno, da je potrebna zamenjave. Seveda pa v primeru, ko smo kupili 30 let staro hišo in bomo v njej prebivali še nekaj desetletij, je bolje, da napeljavo prenovimo pred vselitvijo, kot pa, da razkopavamo stene čez 10 let.
Še posebej pri starejših objektih je največji problem ta, da ne vemo, kje dejansko napeljava poteka. Načrtov ni, posamezni vodi pa so bili napeljani »po potrebi«. V tem primeru si lahko pomagamo s posebnimi senzorji, ki nam odkrivajo, kaj se skriva pod ometom.
Kdaj je pravi čas za menjavo električne napeljave, je predvsem odvisno od:
- starosti napeljave;
- trenutnega stanja obstoječe napeljave in
- naših potreb ter želja.
Sama napeljava, torej kabli (vodniki) se zaradi obrabe načeloma ne izrabijo. Seveda mora biti napeljava ustrezno dimenzionirana - ustrezni preseki kablov in razpored varovalk. Če nam ustreza razpored same napeljave, načeloma ni razloga za menjavo. Prenova je smiselna v primeru, da bomo na posamezni odsek namestili močnejše porabnike. Tak porabnik je na primer indukcijska kuhalna plošča, ki mora imeti drugačno napeljavo.
Načrtovanju električne napeljave pogosto posvečamo premalo pozornosti. Tako šele po vselitvi ugotovimo, da smo predvideli premalo vtičnic in stikal.
Za lažje načrtovanje ne pozabimo na:
- napeljavo v kopalnici za dodatni radiator ali ventilacijo;
- predpripravo za klimatsko napravo;
- napeljavo za požarni in protivlomni alarm;
- senzor za CO, če imamo kamin;
- napeljavo za zunanja vhodna vrata in električna dvižna garažna vrata;
- napeljavo za zunanji zvonec;
- napeljavo za zunanjo razsvetljavo;
- odveč ne bo tudi vtičnica na balkonu/terasi, če bomo uporabljali električni žar.