Vprašanja - Finančna konstrukcija



Izdelati stanovanje v obstoječi hiši ali zgraditi novo hišo?

VPRAŠANJE:

Zanima me, kaj se v današnjih časih bolj splača? Kupiti oziroma narediti stanovanje, ki je 85.000 € ali svojo hišo s pritličjem in mansardo. Za stanovanje pa me zanima sledeče - zdaj je tam lesena plošča, ki bi jo rad spremenil v betonsko. Ampak imam problem, saj imam v spodnjem nadstropju že opremljeno stanovanje in če bi delal betonsko ploščo, bi vse spodaj poškodoval. Ko bi bila ta betonska plošča gotova - kaj moram še nanesti pod njo in nad njo? Ali mi je bolje, da obdržim lesen strop in zamenjam samo lesene nosilce in dam estrih? Katera je boljša možnost?

(chelsea)


ODGOVOR:

Ali izdelati stanovanje v že obstoječi hiši ali pa se spustiti v gradnjo nove hiše je odločitev, odvisna od posameznika. Vsaka od izbranih možnosti ima svoje prednosti in slabosti. Šele, ko boste imeli odgovorjena vsaj osnovna vprašanja, se boste lažje odločili.

Pri gradnji novega objekta morate računati na strošek nakupa zazidljivega zemljišča, izdelave projektne dokumentacije in plačila različnih soglasij. Ali bi znesek 85.000 € zadostoval za izgradnjo hiše je težko napovedati, saj na končno ceno vplivata predvsem dva dejavnika. Prvi je lokacija gradnje, saj so cene za zazidljiva zemljišča po Sloveniji zelo različne. Drugi dejavnik pa je način gradnje. Bi bila to montažna ali klasično zidana gradnja? Ali bi dali izdelati hišo na ključ ali bi jo delali v lastni režiji? Če boste delali v lastni režiji in z lastnim delom, lahko veliko sredstev privarčujete, vendar takšen način gradnje traja nekoliko dlje. Največja prednost gradnje lastne hiše pa je osebna svoboda, saj niste omejeni z odločitvami solastnikov. V primeru prodaje pa je seveda samostojno hišo veliko lažje prodati, kot, če bi želeli prodati npr. samo del hiše.

Gradnja stanovanja v že obstoječi hiši lahko skriva marsikatero neprijetnost. Pogosto se zgodi, da šele, ko se določenega dela lotimo, ugotovimo, da bo potreben poseg večji in s tem studi stroški. Klasičen primer je izdelava podstrešja, ko se šele, ko se sname morebitni notranji opaž, ugotovi, da je leseno ostrešje poškodovano in potrebno menjave. Za izvedbo betonske plošče namesto lesenega stropa boste potrebovali mnenje statika, če je to pravzaprav izvedljivo. Če je objekt starejši, je možno, da same stene ne bi mogle prevzeti obtežbe betonske plošče. Vsekakor samo izdelava betonske plošče na lesene tramove ni smiselna, saj se s tem samo obremenijo že obstoječi tramovi. Možna bi bila edino izvedba samo estriha, vendar tudi to pod pogojem, da tudi ta poseg ne ogroža stabilnosti lesenega dela. Samo izdelava estriha sicer ne bi vplivala na bivanje v spodnjem nadstropju, vendar je možno, da bi se zaradi vibracij pojavile manjše poškodbe v obliki razpok. V vašem primeru bi bilo torej najbolje, da obdržite obstoječo leseno konstrukcijo in naredite suhomontažni estrih.

01.04.2010 (SLONEP)


Odgovori s pravnega področja so vezani na datum odgovora, zato vam svetujemo, da preverite ali ni morda do današnjega dne prišlo do sprememb v zakonu. Za zanesljivo rešitev vašega vprašanja priporočamo posvet z odvetnikom.
Odgovori na pravna vprašanja služijo zgolj za splošno orientacijo v podanem primeru. Zaradi sodne prakse in specifičnosti posameznega primera ne morejo služiti za splošno reševanje pravnih težav.
Uporaba podatkov je dovoljena izključno v zasebne namene in na lastno odgovornost - glej Pravno pojasnilo.

Vsakršno kopiranje in javno objavljanje vsebin, brez poprejšnjega soglasja družbe Internet Media d.o.o., je prepovedano in v nasprotju z zakonom o intelektualni lastnini!

Odgovori na vprašanja so last podjetja Internet Media d.o.o., razen v primerih, kadar je navedeno drugače.

Dodaj v:
PImenik ponudnikov AAKCIJE
KSLONEP katalog