Stropi
Strop je konstrukcijski element stavbe, ki zapira prostor navzdol in navzgor. Stavbo po višini delijo na etaže oz. nadstropja. Nosi obtežbo prostora in jo prenaša na nosilne zidove, prostoru pa daje tudi ustrezno toplotno in zvočno zaščito. Strop tvorijo trije konstrukcijski deli:
- nosilna konstrukcija, kot osrednji in najpomembnejši del stropne konstrukcije,
- plafon, ki obdaja nosilno konstrukcijo stropa s spodnje strani (del, za katerega tudi dejansko uporabljamo izraz strop v vsakdanji komunikaciji),
- pod oz. tlak, ki obdaja nosilno konstrukcijo stropa z zgornje strani in je hkrati osnova za naslednjo etažo.
Nosilna konstrukcija stropa je lahko:
- lesena (strop, narejen iz lesenih gred),
- jeklena (strop, narejen iz jeklenih gred),
- armiranobetonska (iz polne plošče ali iz polmontažnih in montažnih stropnih konstrukcij).
V sodobni gradnji so stropi večinoma armiranobetonski, lesenih konstrukcij pri gradnji večinoma ne uporabljamo več. Prednost armiranobetonskega stropa je predvsem v večji stabilnosti in nosilnosti, slabost pa predvsem v veliki teži armiranobetonske konstrukcije, slabi izolativnosti materiala in velikem obsegu del za izvedbo armiranobetonskega stropa.
Kot smo že omenili, so lahko armiranobetonski stropi:
- monolitni,
- polmontažni,
- montažni.
Pri gradnji individualnih stanovanjskih objektov najpogostej uporabljamo gradnjo monolitnih armiranobetonskih stropov, kjer je debelina stropne plošče približno 15 cm, vanjo pa vgrajujemo jekleno armaturo, kjer so osnova navadno jeklene palice, ki jih gradimo v obliki mreže.