Vprašanja - Streha



Sanacija strehe napadene z lesnimi črvi

VPRAŠANJE:

Pri adaptaciji starejše hiše smo leta 1986 prenovili tudi streho in za kritino izbrali tegolo. Ker je streha nekaj let puščala (na nekaj mestih) smo novembra 2009 spet prenovili streho in izbrali kritino gerard. Krovci so novo kritino pritrdili kar na prvotno streho oz. kritino. Pred nekaj dnevi sem med brušenjem lesenega stropa v kopalnici v mansardi opazila, da je ena deska močno napadena z lesnim črvom (površina deske je v redu, znotraj deske pa so rovi z lesno moko). Tudi pri pregledu nosilnega trama v dnevni sobi sem našla pod površino rove z lesno moko. Glede na podatke, ki sem jih našla na spletu, predvidevam, da premazovanje z zaščitnimi sredstvi ne bo dovolj za sanacijo. Poleg tega so deli ostrešja težko dostopni. Ali se lahko in kdo izvede zaplinjevanje ostrešja? Ali kdo v Sloveniji izvaja prepojitev lesa pod visokim pritiskom? Kakšni so stroški sanacije? Kje poiskati strokovnjaka za oceno škode in predlog sanacije?

(Petra)


ODGOVOR:

Na našem portalu smo pripravili obširnejši vodič Zaščita lesa pred škodljivci, v katerem so podrobno opisani sami škodljivci in možne rešitve.

Sama sanacija je torej odvisna od tega, katera vrsta lesnih žuželk je napadla les. Glede na to, da nekatere vrste rade živijo v vlažnem okolju, je možno, da sedaj, ko ste obnovili streho in ta ne zamaka več, črvov ni več. V takem primeru sanacija ni potrebna. Seveda je veliko odvisno tudi od tega, kako obsežne so poškodbe. Če je les močno »navrtan,« bo potrebna menjava poškodovanih delov, saj je njegova nosilnost vprašljiva.

Zatiranje škodljivcev z zaplinjevanjem se danes uporablja predvsem v restavratorstvu, kjer poškodovano pohištvo zaplinijo v posebni komori pod strogimi kriteriji, saj je plin strupen. Največ podatkov in možnosti sanacije vam bo podal izkušen tesar, ki bo po ogledu ocenil za katero vrsto škodljivca gre in kakšna je škoda, ki jo je povzročil ter kakšne so možne vrste sanacije. V najboljšem primeru so črvi »odšli« in niso naredili bistvene škode, v najslabšem primeru pa bo treba zamenjati poškodovane elemente.

27.10.2010 (SLONEP)


Odgovori s pravnega področja so vezani na datum odgovora, zato vam svetujemo, da preverite ali ni morda do današnjega dne prišlo do sprememb v zakonu. Za zanesljivo rešitev vašega vprašanja priporočamo posvet z odvetnikom.
Odgovori na pravna vprašanja služijo zgolj za splošno orientacijo v podanem primeru. Zaradi sodne prakse in specifičnosti posameznega primera ne morejo služiti za splošno reševanje pravnih težav.
Uporaba podatkov je dovoljena izključno v zasebne namene in na lastno odgovornost - glej Pravno pojasnilo.

Vsakršno kopiranje in javno objavljanje vsebin, brez poprejšnjega soglasja družbe Internet Media d.o.o., je prepovedano in v nasprotju z zakonom o intelektualni lastnini!

Odgovori na vprašanja so last podjetja Internet Media d.o.o., razen v primerih, kadar je navedeno drugače.

Dodaj v:
PImenik ponudnikov AAKCIJE
KSLONEP katalog