Vprašanja in odgovori



Kako naj izdelam fasado?

VPRAŠANJE:

Živimo na Obali. Letos želimo na stari in novi del hiše dati fasado (toplotno izolacijo). Glede na okna in streho pride v poštev le 5 cm, jaz pa bi rada več, saj si želim, da fasada opravlja svojo funkcijo. Ali je možno dati širšo izolacijo ter kako? Kakšne vrste izolacijo priporočate (najbolj eko, varno in učinkovito)? Zakaj z nekaterih novih fasad, ki jih opažam po mestu, odpada zunanji omet? Kakšen zunanji sloj in na kakšen način obdelan narediti, da se to ne zgodi?

V stanovanju imamo dolg hodnik, ki pelje od vhodnih vrat do dnevne sobe, v kateri so velika panoramska okna. Pri tleh imam občutek, da ves čas piha, tudi plamen sveče gori postrani, fant pa pravi, da je to zaradi "kroženja zraka." Kje torej piha? Opazila pa sem, da piha tudi skozi napo in vtičnice! Kaj storiti?

(ida)


ODGOVOR:

Predvidevamo, da ste z debelino izolacije omejeni zaradi arhitekturnih ovir. Glede na to, da živite na obali, vas pri strehi najverjetneje omejuje sama dimenzija napušča, torej tisti del strehe, ki »štrli« nad fasado in je na v tej regiji razmeroma kratek. Razen, če ne boste menjali tudi kritine, s čimer bi napušč lahko podaljšali, ne morete pridobiti dodatnega prostora za izolacijo. Sama okna pa ne bi smela predstavljati ovir. Menjati bi morali le okenske police.

Najbolje bo, da izberete izolacijo, ki ima boljše toplotnoizolacijske lastnosti. Na tržišču se da dobiti izolacijo, ki že dosega vrednost toplotne prevodnosti 0,031 – 0,034 Wm2/K. Običajne toplotne izolacije dosegajo povprečno vrednost 0,041 Wm2/K. Seveda pa se pojavi vprašanje ali je pri relativno majhni debelini toplotne izolacije ekonomsko učinkovito dajati dražjo izolacijo. Da bi dosegli energetsko učinkovitost današnjih novogradenj, je priporočljivo dati vsaj 12 cm toplotne izolacije.

Zakaj iz nekaterih novih fasad odpada omet, vam brez, da bi videli situacijo, ne moremo odgovoriti. Zelo malo verjetno je, da bi iz povsem nove fasade odpadal omet. Možno je, da so fasade bile le obnovljene – prepleskane in so bile izbrane barve, ki se niso dobro oprijele stare barve.

Danes se izdelujejo tako imenovane tankoslojne fasade. Na toplotno izolacijo se nanese lepilo v katerega se vtisne mrežica. Sledi nanos izravnalnega sloja, da skrijemo mrežico. Čisto na koncu nanesemo le še poljuben barvni odtenek barvnega sloja – fasadne barve.

Vaš fant ima verjetno prav glede kroženja zraka. Sama okna so namreč hladnejša kakor stene. In kot vemo, hladen zrak vedno prehaja v območje toplega zraka. Torej hladen zrak v vašem primeru »sili« od okna proti notranjosti. Temu strokovno rečemo konvekcija (gibanje). Danes to težavo rešujemo z namestitvijo zračnega mostu. Pred oknom se na notranji strani vgradi v tla posebna rešetka iz katere se v prostor pred oknom vpihuje topel zrak, ki zadrži hladen zrak ob oknu.

Za pihanje iz vtičnic, nape, … pa so verjetno krivi lokacija, starost objekta, slabo izvedeni detajli … Z izvedbo nove izolacije in fasade bo verjetno stvar izboljšana.

12.02.2010 (SLONEP)


Odgovori s pravnega področja so vezani na datum odgovora, zato vam svetujemo, da preverite ali ni morda do današnjega dne prišlo do sprememb v zakonu. Za zanesljivo rešitev vašega vprašanja priporočamo posvet z odvetnikom.
Odgovori na pravna vprašanja služijo zgolj za splošno orientacijo v podanem primeru. Zaradi sodne prakse in specifičnosti posameznega primera ne morejo služiti za splošno reševanje pravnih težav.
Uporaba podatkov je dovoljena izključno v zasebne namene in na lastno odgovornost - glej Pravno pojasnilo.

Vsakršno kopiranje in javno objavljanje vsebin, brez poprejšnjega soglasja družbe Internet Media d.o.o., je prepovedano in v nasprotju z zakonom o intelektualni lastnini!

Odgovori na vprašanja so last podjetja Internet Media d.o.o., razen v primerih, kadar je navedeno drugače.

Dodaj v:
PImenik ponudnikov AAKCIJE
KSLONEP katalog