Vrste savn
Finska ali suha savna
Finska tradicionalna savna je najpogostejša oblika savne. Je predhodnica vseh savn in jo poznamo že več kot tisoč let.
Finska savna deluje na telo posredno preko segrevanja zraka v zaprtem, izoliranem, običajno lesenem prostoru. Zrak se pri finski savni ogreje do 100 stopinj Celzija, relativna vlažnost pa je med 15 % in 30 %. Finska savna ima več stopničastih klopi, ker se temperatura šele nad nivojem peči enakomerno porazdeli po prostoru.
S polivanjem mešanice vode in arome po ogretih kamnih, dosežemo vroči val pare, ki dodatno ogreje prostor in pospeši znojenje telesa. Krvni obtok pospešimo z listnatimi brezovimi metlicami, ki jih namočimo v toplo vodo in se z njimi otepamo po celem telesu. Oboje povzroči izrazito potenje ter posledično razstrupljanje telesa. Pozitivni učinki finske savne se kažejo v:
- pospešeni presnovi;
- sproščanju mišic;
- krepitvi srca in ožilja;
- odpravljanju kožnih bolezni;
- preprečevanju celulita;
- ugodnem vplivu na gibalni sistem;
- blažitvi stresa.
Zaradi obilnega znojenja, ki pa zaradi suhe klime ne povzroča težav, lahko izgubimo veliko tekočine in mineralov. Tekočino in minerale lahko nadomestimo s pitjem vode, čajev in drugih osvežilnih napitkov po obisku savne. Da dosežemo pravi učinek, je ohlajanje po uporabi finske savne obvezno.
Infrardeča savna
Infrardeča (IR) savna je v zadnjem času vedno bolj razširjena in zaželena zaradi varnosti, enostavne uporabe, udobja in učinkovitosti.
Infrardeča savna deluje globinsko, sprošča napetost in pregreje telo. V infrardeči savni so vgrajeni grelniki, ki sevajo infrardečo energijo. Ta energija je enaka infrardečemu žarčenju, ki jo oddajata sonce in človeško telo. IR žarki prodrejo v telo, pospešujejo kroženje krvi, zvišajo telesno temperaturo in povzročajo znojenje.
Infrardeče sevanje je vrsta energije, ki ogreva neposredno (ne da bi ogrevala zrak, ki je vmes) v procesu imenovanem konverzija. Človek infrardečo svetlobo zaznava kot toploto.
Infrardeči grelci oddajajo energijo, ki prodre 4 cm globoko v telesno tkivo. Valovna dolžina sevanja je prilagojena telesnemu sevanju, zato telo vpije okoli 93 % infrardečih žarkov, ki neposredno prodrejo v telo. Bistvo infrardeče savne je, da pri temperaturi 40 do 60 stopinj Celzija dosežemo 2 do 3 krat večji učinek na telo, kot v finski savni pri temperaturah od 90 do 100 stopinj Celzija. Nižja temperatura je tudi bistveno bolj varna za ljudi s kardiovaskularnimi težavami, za otroke in starejše osebe. Zrak ogret na manjšo temperaturo je bolj prijeten tudi za dihanje. Vlažnost zraka v infrardeči savni je največ 45 %. IR savno lahko uporabljamo pri popolnoma odprtih vratih ali oknu, lahko pa jo uporabljamo tudi oblečeni za ogrevanje pred telovadbo.
Ob redni uporabi IR savne se kažejo učinki, kot so:
- zmanjšanje utrujenosti;
- odprava stresa;
- fizična in psihična sprostitev;
- poveča se elastičnost in prožnost kože;
- poškodovane mišice in vezi se hitreje obnavljajo;
- poveča se cirkulacija krvi;
- vitalnost in upočasnjuje se staranje.
Turška ali parna savna
Parna kopel ali turška savna je ena od najstarejših oblik čiščenja in sproščanja telesa. Vodna para deluje na celo telo, ga razstruplja in povzroča izločanje škodljivih ostankov presnove.
Temperatura v tej savani ni tako visoka kot v finski. Giblje se med 45 in 55 stopinjami Celzija. Visoka pa je relativna vlažnost, saj je od 90 do 100 %. Zaradi visoke vlažnosti in vdihovanja vonjev naravnih eteričnih olj in zelišč uporaba turške savne pozitivno vpliva na dihala, podobno kot pri inhaliranju. Toplota sprosti telo, odpre kožne pore in s tem pripomore k naravnemu čiščenju kože, ki postane nežna in gladka.
Uporaba savne tudi:
- pospešuje krvni obtok;
- blaži poškodbe;
- blaži revmatična obolenja in artritis;
- zmanjšuje napetost in stres;
- pomaga pri odpravi odvečnih kilogramov.
Savno uporabljamo do petnajst minut, nato se oprhamo s hladno vodo.
Uporaba savne ni priporočljiva ljudem z zdravstvenimi težavami, kot so bolezni srca in žilja, kronične bolezni, virusne in infekcijske bolezni in podobno.
Dejstvo je, da so vse vrste savn koristne za zdravje, sami pa se moramo odločiti za tisto, ki nam bo najbolj ustrezala in se bomo v njej najbolje počutili.